شماره تماس دکتر لطفی فرد
 
آسیب نخاعی آسیب نخاعی

آسیب نخاعی و درمان آن توسط جراح مغز و اعصاب | آسیب طناب نخاعی مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آسیب نخاعی و درمان آن توسط جراح مغز و اعصاب | آسیب طناب نخاعی 

 

ستون فقرات محل عبور اکثر عصبهایی است که محرکها را از مغز به سایر بخش های بدن و برعکس می رساند. حلقه هایی از استخوان که مهره نامیده می شوند نخاع را محاط کرده اند.

آسیب نخاعی یا  شامل آسیب مستقیم به ستون فقرات و یا صدمه غیرمستقیم به استخوانها، بافتهای نرم و رگهای خونی که نخاع را احاطه کرده اند می باشد که محل دقیق این آسیب میتواند توسط یک جراح مغز و اعصاب مشخص می گردد.

آسیب نخاعی یا spinal cord injury از شدیدترین صدمات فیزیکی بوده و می تواند اثرات جدی و طولانی مدتی را بر سلامت و نحوه زندگی فرد مبتلا داشته باشد. زیرا همانطور که گفته شد بسیاری از پیامهای مغز از جمله دستور حرکت اعضای بدن از طریق این بخش به آن اندام رفته و در صورت آسیب ستون فقرات، همه یا بخشی از این پیامها به آن بخش از بدن منتقل نشده و در نتیجه شخص دچار بی حسی یا بی حرکتی در آن عضو (خصوصا زیر محل آسیب وارده به ستون فقرات) می شود. طبق نظر متخصصان و جراحان مغز و اعصاب، هر چه قدر که این آسیب به گردن نزدیک تر باشد در این صورت فلج شدگی، نواحی بیشتری از بدن را درگیر می کند.

 

 دلایل بروز آسیب نخاعی

اگر از یک جراح مغز و اعصاب سوال کنید که دلیل بروز آسیب نخاعی چیست در این صورت ممکن است پاسخ دهد که دلایل بروز آن میتواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد مانند افتادن از ارتفاع زیاد، بیماریهایی همچون پولیو یا spina bifida (بیماری که سبب می شود مغز و ستون فقرات و یا محافظ آنها کامل رشد نکند)، آسیبهای ورزشی، تصادفات (خصوصا ضربه به سر، ستون فقرات و سینه و ...) ، شلیک گلوله به این بخش، شیرجه در آب کم عمق که موجب می شود بخشهای تحتانی بدن به شدت به زمین برخورد کند، برق گرفتگی، چرخش شدید بخش های میانی پشت و ... که باید در صورت مواجه شدن با آنها و تشخیص آسیب نخاعی، به یک متخصص یا جراح مغز و اعصاب مراجعه شود تا درمان سریع آغاز گردد.

به طور کلی عامل آسیب می تواند دو نوع کلی آسیب نخاعی را بر جای گذارد. آسیب نخاعی کامل یا ناقص. در نوع کامل، شخص همه توان خود در احساس و حرکت ارادی اعضای بدن زیر محل آسیب را از دست می دهد و در نوع آسیب نخاعی ناقص، هنوز عملکردهایی در آن ناحیه قابل مشاهده است.

 

علائم آسیب نخاعی چیست؟

تعدادی از علائم و نشانه­های آسیب نخاعی که در صورت آنها باید تحت نظر یک جراح مغز و اعصاب باشید عبارت اند از:

 • مشکل در راه رفتن
 • عدم کنترل عمل ادرار و مدفوع
 • بیهوشی
 • سردرد
 • درد، فشار و سختی در ناحیه پشت یا گردن
 • عدم توانایی در حرکت دادن دست و پا
 • حس گسترش بی حسی یا مورمور شدن به صورت شدید
 • موقعیت قرارگیری غیرعادی سر
 • از دست دادن حسهای مختلف مانند حس سرما، گرما و لمس
 • رفلکسهای شدید
 • سختی در تنفس و سرفه کردن
 • عدم تعادل در راه رفتن

 آسیب نخاعی

 

 اثرات طولانی مدت آسیب نخاعی

بسته به شدت آسیب نخاعی و قدرت درمان توسط جراح مغز و اعصاب، اثرات طولانی مدت مختلفی در انتظار کسی است که دچار آسیب نخاعی شده است. برخی از آنها کامل بهبودی میابند ولی برخی ممکن است به وسایل کمکی مثل واکر و ویلچیر برای راه رفتن نیاز داشته باشند زیرا قدرت حرکت دادن اعضای بدن در آنها از بین رفته است. برخی نیز متاسفانه از گردن به پایین کاملا فلج می شوند. به طور کلی اشخاص مبتلا ممکن است به کمک افراد دیگر و نیز تغییر الگوی انجام امور نیاز داشته باشند. همچنین به نظارت متخصص یا جراح مغز و اعصاب در طول درمان خود نیازمند هستند.

 

حس درد پس از آسیب نخاعی

افزادی که دچار آسیب نخاعی شده اند معمولا از حس درد بسیاز در نواحی از بدن که دارای قدرت حس عادی و نیز نقاطی که حس کم داشته و یا بی حس هستند در نزد متخصص یا جراح مغز و اعصاب خود شکایت می کنند.

درد حس شده بسیار واقعی بوده و می تواند اثرات زیادی را بر کیفیت زندگی شخص بگذارد. این درد مزمن می تواند از چند ماه تا چند سال ادامه داشته باشد. علت درد نامعلوم بوده ولی عموما به دلیل آسیب اعصاب در اثر صدمه طناب نخاعی و یا مشکلات اسکلتی عضلانی مربوط به آن باشد. این درد گاهی پیوسته نبوده و امکان فروکش شدن و بازگشت مجدد دارد و در صورت مراجعه به جراح مغز و اعصاب میتوان آن را کنترل و یا کاهش داد تا موجب مداخله در زندگی نشود.

 

 

ارسال شده در : 04 -69 توسط : مجموعه: مقالات سایت خواندن 4513 دفعه
دکتر وحید لطفی فرد

جراح مغز و اعصاب دارای دانشنامه تخصصی (بورد) با نمره ممتاز کشوری به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مشغول فعالیت علمی و طبابت شدم در کارنامه فعالیت خود بیش از 1000 عمل ستون فقرات شامل دیسکهای کمری و گردنی و ناپایداریهای ستون فقرات و تومورهای مغزی و سایر اعمال جراحی اعصاب موجود می باشد دوره های متعدد جراحی مغز و ستون فقرات سپری کرده ام در حال حاضر در بیمارستانهای آتیه و بازرگانان مشغول فعالیت می باشم

محتوای بیشتر در این بخش:

مشاوره و طرح سوال

اگر مایل به مشاوره هستید جهت طرح سوال و دریافت پاسخ اینجا کلیک کنید.

سئوالات پرسیده شده توسط دکتر لطفی فرد سئوالات پاسخ داده شده توسط دکتر لطفی فرد

 

ساعات کار مطب

شنبه                    19:00 - 16:00
دوشنبه                19:00 - 16:00
چهارشنبه             19:00 - 16:00

آدرس مطب و تلفن

تهران - ولیعصر - توانیر - روبروی بیمارستان دی - ساختمان پزشکان دی - طبقه دهم
88873994 21 98+
09303243822
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید