شماره تماس دکتر لطفی فرد
 

آسیب دستگاه عصبی پیرامونی مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آسیب دستگاه عصبی پیرامونی و درمان آن توسط جراح مغز و اعصاب

سیستم عصبی بدن شامل مغز، طناب نخاعی، اندام حسی و تمام عصبهایی که این بخشها را با سایر نقاط بدن ارتباط می دهد می باشد. روی هم رفته این بخشها مسئول کنترل بدن و ارتباط بین ارگان های مختلف آن هستند. مغز و طناب نخاعی، شبکه عصبی مرکزی یا central nervous system (CNS), را تشکیل داده و بخشی است که اطلاعات مورد ارزیابی قرار می گیرد. عصبهای حسی و ارگانهای حسی سراسر بدن شامل دستگاه عصبی پیرامونی یا peripheral nervous system (PNS) می شوند. 

اعصاب پیرامونی رابط بین مغز و نخاع و سایر بخشهای بدن شما هستند. آنها خارج از مغز و طناب نخاعی بوده و در بخشهای مختلف بدن پراکنده شده اند. هدف آنها این است که پیامهای مربوط به فشار، درد و دما را بین مغز و اعضای بدن رد و بدل کنند. این اعصاب بسیار حساس بوده و کوچکترین آسیبی می تواند در نحوه عملکرد آنها تاثیر گذاشته و سبب بروز آسیب دستگاه عصبی پیرامونی شده و از بیماری های دیگری هستند که در حوزه درمان یک جراح مغز و اعصاب واقع می شوند.

چگونه دستگاه عصبی پیرامونی آسیب میبیند؟

اعصاب پیرامونی ممکن است به چندین روش آسیب ببیند:

فشار بیش از حد، بریده شدن و یا حتی کشش عضلات میتواند به صورت خفیف یا شدید موجب بروز درجات مختلفی از آسیب این عصبها شود. سوختگی های خفیف معمولا تنها به لایه های بیرونی آنها آسیب رسانده و آسیبهای تروماتیک ساده ای را به اعصاب پیرامونی بدن وارد میکند.

آسیبهای شدیدتر مانند بریدگی عمیق میتواند عصب را به دو قسمت بریده و از همه لایه های عصب عبور کرده و در این حالت ممکن است به درمان توسط جراع مغز و اعصاب نیاز باشد تا مجددا عصب را به هم اتصال دهد.

البته اعصاب ممکن است توسط بیماریهایی چون دیابت و سندرم گیلن باره یا Guillain-Barre syndrome تحت تاثیر قرار گرفته و دچار آسیب شود. بیماری گیلن باره را میتوان از بیمارهای خود ایمنی تلقی کرد که در آن طی آن اعصاب بدن توسط سیستم ایمنی شخص مورد حمله قرار می گیرد.

همچنین در سندرم تونل کارپ یا carpal tunnel syndrome فشار بر روی عصب مدیان در مچ دست موجب آسیب آن می شود. به علاوه اعصاب ممکن است در اثر تصادف و آسیبهای ورزشی دچار بریدگی، فشار و آسیبهای مختلف شوند.

به هر حال آسیب به اعصاب پیرامونی میتواند بر نحوه ارتباط مغز با عضلات و ارگانها را تحت تاثیر قرار دهد و حتی برای بهبود آن به جراحی توسط جراح مغز و اعصاب نیاز باشد.

علائم آسیب تروماتیک دستگاه عصبی پیرامونی

از بارزترین علائم آسیب عصبهای دستگاه عصبی پیرامونی میتوان به نبود حساسیت یا حس درد شدید در نقطه دچار آسیب اشاره کرد. همچنین گاهی در منطقه آسیب دیده، ساختاری به نام neuroma تشکیل شود که وقتی لمس می شود درد بسیار زیادی را تولید کند.

البته نبود حساسیت و بروز درد همیشه به این معنی نیست که شما دچار آسیب دستگاه عصبی پیرامونی ناشی از تروما شده اید. تشخیص واقعی بیماری توسط آزمایشات یک جراح مغز و آسیب صورت می گیرد زیرا برخی از بیماری ها علائم مشابه ولی دلایل متفاوت دارند.

برای مثال اگر شما حس بی حسی و یا مورمور شدگی در دستان و پاها و شانه ها و ... داشته باشید ممکن است این حالت در اثر آسیب یک یا چند عصب در اثر تصادف باشد. ولی همین علائم ممکن است در هنگامی که عصب دچار فشردگی در اثر عواملی چون تورمور و تنگی کانال نخاعی و .... گردد ظاهر شود.

آسیب به اعصاب پیرامونی همان طور که قبلا گفته شد ممکن است وخیم یا ملایم باشد. اعصاب از بخش های مختلفی تشکیل می شوند که بسته به آسیب به آنها میتوان درجات مختلفی از علائم را مشاهده کرد. آسیب به اعصاب پیرامونی پس از بررسی محل و شدت آن توسط یک جراح مغز و اعصاب میتواند به چند دسته تقسیم شود:

- آسیب درجه اول: این نوع آسیبها معمولا نیازی به جراحی نداشته و در طی چند ساعت تا چند روز خوب می شوند.
- آسیب درجه دوم: در این حالت پیوستگی آکسونها در طول عصب دچار اختلال شده ولی معمولا نیازی به جراحی توسط جراح مغز و اعصاب ندارند.
- آسیب درجه سوم: در این حالت به آکسون و ساختارهای محافظتی آن در طول عصب آسیب وارد می شود و میزان بهبودی بستگی به شدت صدمه دارد.
- آسیب درجه چهارم: ممکن است آسیب به آکسونها و بافتهای اطراف آن به قدری باشد که زخم هایی به وجود بیاید که از باززایی عصب جلوگیری کند. هیچ پیغامی از طول این عصب نمیتواند عبور کند و به سایر بخشها برسد. در این حالت ممکن است به جراحی نیاز باشد.
- آسیب درجه پنجم: این نوع آسیبهای شبکه عصبی پیرامونی در اثر کشیدگی یا تصادفات شدید ایجاد می شوند. در این حالت عصب به دو قسمت تقسیم شده و تنها راه درمان این حالت، جراحی توسط جراح مغز و اعصاب می باشد.

 

آسیب دستگاه عصبی پیرامونی

 

بسیار مهم است که زمانی که دچار آسیب تروماتیک شبکه عصبی پیرامونی شدید تحت درمان واقع شوید زیرا گاهی بافت عصبی قابل ترمیم است. درمان به موقع موجب جلوگیری از مشکلات بیشتر و آسیب دائمی می شود.
تشخیص میزان و نوع آسیب شبکه عصبی پیرامونی میتواند علاوه بر معاینات فیزیکی توسط آزمایشات EMG, MRI و CT اسکن نیز بررسی شود و سپس درمان بر اساس نتیجه به دست آمده آغاز می شود.

 

ارسال شده در : 11 -69 توسط : مجموعه: بیماریها خواندن 5158 دفعه
دکتر وحید لطفی فرد

جراح مغز و اعصاب دارای دانشنامه تخصصی (بورد) با نمره ممتاز کشوری به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مشغول فعالیت علمی و طبابت شدم در کارنامه فعالیت خود بیش از 1000 عمل ستون فقرات شامل دیسکهای کمری و گردنی و ناپایداریهای ستون فقرات و تومورهای مغزی و سایر اعمال جراحی اعصاب موجود می باشد دوره های متعدد جراحی مغز و ستون فقرات سپری کرده ام در حال حاضر در بیمارستانهای آتیه و بازرگانان مشغول فعالیت می باشم

محتوای بیشتر در این بخش:

مشاوره و طرح سوال

اگر مایل به مشاوره هستید جهت طرح سوال و دریافت پاسخ اینجا کلیک کنید.

سئوالات پرسیده شده توسط دکتر لطفی فرد سئوالات پاسخ داده شده توسط دکتر لطفی فرد

 

ساعات کار مطب

شنبه                    19:00 - 16:00
دوشنبه                19:00 - 16:00
چهارشنبه             19:00 - 16:00

آدرس مطب و تلفن

تهران - ولیعصر - توانیر - روبروی بیمارستان دی - ساختمان پزشکان دی - طبقه دهم
88873994 21 98+
09303243822
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید