شماره تماس دکتر لطفی فرد
 

جراحت مغزی ناشی از تروما مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

جراحت مغزی ناشی از تروما


یکی دیگر از بیماریهایی که یک جراح مغز و اعصاب می تواند در درمان دست داشته باشد جراحات مغز ناشی از تروما یا Traumatic Brain Injury (TBI) است. این جراحات مغزی به این صورت هستند که ضربه شدید به سر وارد شده و یا زخم به داخل سر نفوذ کرده و عملکرد نرمال مغز را دچار مشکل می کند.

TBI وقتی میتواند ایجاد شود که یک شی به صورت شدید و ناگهانی به سر برخورد کند و یا حتی به داخل جمجمه و مغز رفته بافتهای آن را تخریب کند (مانند شلیک گلوله). جراحت مغزی ناشی از تروما میتواند خفیف، متوسط و یا شدید باشد و به میزان آسیب وارد به مغز بستگی دارد و به راحتی توسط جراح مغز و اعصاب قابل درمان است. انواع خفیف TBI تنها موجب تغییرات مختصر در وضعیت ذهنی و یا هوشیاری شخص می شود در حالی که موارد شدید میتواند سبب دوره های طولانی از بیهوشی، کما و حتی مرگ شود.


علائم جراحت مغزی ناشی از تروما


علائم این جراحات تا حدود زیادی به شدت جراحت سر داشته و معمولا موارد زیر قابل مشاهده هستند:


- استفراغ
- لتارژی (نوعی حالت خواب آلودگی و گیجی)
- سردرد
- گیجی
- فلج شدگی
- کما
- بیهوشی
- گشاد شدن مردک چشم
- مشکلات بینایی (دید تار و یا دید دوتایی، عدم تحمل نور روشن، عدم حرکت چشمها، کوری)
- مایع مغزی-نخاعی (ممکن است شفاف و یا خون آلود باشد) از گوشها و یا بینی بیرون بزند.
- گیجی و مشکلات عدم کنترل تعادل بدن
- مشکلات تنفسی
- ضربان قلب آهسته
- سرعت تنفس آهسته به همراه افزایش فشار خون
- مشکلات شناختی
- واکنشهای عاطفی نامناسب
- سختی در گفتار
- بی حسی بدن یا مورمورشدن
- ضعف عضلات صورت
- عدم کنترل ادرار یا مدفوع


در صورت آسیب به سر و مشاهده علائم فوق حتما باید به یک جراح مغز و اعصاب مراجعه شود تا بیماری سریعا تحت معالجه قرار گیرد.


آسیبهای تروماتیکی که به مغز وارد می شوند معمولا سبب بروز ضایعاتی می شوند که به مغز فشار می آورد. رایج ترین انواع آن هماتوم (hematoma) و contusion می باشد. هماتوم، لخته خونی است که از رگها بیرون زده و در داخل مغز و یا سطوح آن تجمع میابد. هماتوم ها ممکن است در هر جایی از مغز تشکیل شوند. Contusion از طرف دیگر، شامل کبودی و ضرب دیدگی بافت های مغز می باشد.

 

خونریزی مغزی

هنگامی که آن بخشها تحت میکروسکوپ قرار می گیرند درست قابل مقایسه با سایر کبودیهای بدن هستند.آنها شامل مناطق زخم دیده یا ملتهب مغز به همراه خونی هستند که از شریانها، رگها و یا مویرگها بیرون زده است. آنها ممکن است در هر جایی از مغز تشکیل شوند ولی معمولا در قاعده بخشهای جلویی مغز دیده می شوند.


خونریزی درون مغزی یا  intracerebral hemorrhage (ICH) مربوط به خونریزی داخل مغز می باشد و ممکن با سایر جراحتهای مغزی نیز در ارتباط باشد. اندازه و محل خونریزی میتواند به جراح مغز و اعصاب کمک کند که آیا میتوان آن را توسط جراحی از مغز خارج کرد یا خیر.


نوع دیگری از خونریزی مغزی به نام خونریزی ساب آراکنوئیدی یا Subarachnoid hemorrhage (SAH) وجود دارد که در اثر خونریزی به داخل فضای ساب آراکنوئیدی وارد می شود. در این حالت معمولا خون به صورت باریک در سطح مغز پخش می شود و مشاهده آن بعد از جراحات تروماتیک مغزی رایج است.


مشاهده هر یک از علائم و ضایعات فوق در نحوه درمان توسط جراح مغز و اعصاب می تواند تاثیر گذار باشد.


آسیب های پراکنده جراحات مغزی ناشی از تروما


جراحات مغزی ناشی از تروما می تواند تغییرات میکروسکوپی ایجاد کند که ممکن است در CT اسکن دیده نشده و در سراسر مغز پراکنده باشند. این دسته از آسیبها را آسیب های پراکنده مغزی یا diffuse brain injury می نامند و میتواند با وجود و یا بدون بروز خونریزی ها باشند.


آسیبهای آکسونی پراکنده به نقص در عملکرد و نابودی تدریجی آکسونها مربوط می شود. آکسونها بخش طویلی از سلولهای عصبی هستند که به این سلولها امکان ارتباط با یکدیگر را حتی از فواصل دور می دهد. اگر آکسونها به اندازه کافی آسیب ببینند در این صورت توانایی سلولهای عصبی برای ارتباط با همدیگر کاهش یافته و در نتیجه بیمار دچار ناتوانیهای شدید می شود.

 

ترومای مغز


نوع دیگر آسیبهای پراکنده مغزی، ایسکمی و یا کم رسیدن خون به برخی از نقاط مغز است. تحقیقات نشان داده است که این مشکل در بیماران TBI رایج بوده و متاسفانه مغزی که دچار آسیب تروماتیک شده است به کوچکترین کاهش در جریان خون بسیار حساس است و تامین اکسیژن و مواد مغذی سلولهای مورد نیاز به سختی صورت می گیرد.


شکستگی جمجمه


شکستگی جمجمه ممکن است به خودی خود آسیبزا نباشد ولی اگر نیرویی باعث شده که این استخوان دچار ترک شود بنابراین احتمال اینکه به بخشهای زیرین آن آسیب زده باشد زیاد بوده و نگران کننده است و حتما باید تحت بررسی دقیق جراح مغز و اعصاب باشد. شکستگی جمجمه میتواند به رگها و شریانها و بافتهای مغزی آسیب رساند.

اگر شکستگی به سینوسها برسد در این صورت مایع مغزی-نخاعی ممکن است از گوشها یا بینی چکه کند.برخی از این حالات خروج مایع مغزی نخاعی به خودی خود رفع می شوند ولی محض اطمینان، جراح مغز و اعصاب ممکن است از روش تخلیه کمری استفاده کند. در طی آن یک تیوب قابل انعطاف و باریک و بلند استفاده می شود که به داخل فضای مایع نخاعی-مغزی واقع در ستون فقرات در ناحیه کمری وارد شده و راه جانبی دیگری را برای خروج این مایع فراهم می کند.

 

ارسال شده در : 10 خرداد 75 توسط : مجموعه: بیماریها خواندن 5090 دفعه
دکتر وحید لطفی فرد

جراح مغز و اعصاب دارای دانشنامه تخصصی (بورد) با نمره ممتاز کشوری به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مشغول فعالیت علمی و طبابت شدم در کارنامه فعالیت خود بیش از 1000 عمل ستون فقرات شامل دیسکهای کمری و گردنی و ناپایداریهای ستون فقرات و تومورهای مغزی و سایر اعمال جراحی اعصاب موجود می باشد دوره های متعدد جراحی مغز و ستون فقرات سپری کرده ام در حال حاضر در بیمارستانهای آتیه و بازرگانان مشغول فعالیت می باشم

محتوای بیشتر در این بخش:

مشاوره و طرح سوال

اگر مایل به مشاوره هستید جهت طرح سوال و دریافت پاسخ اینجا کلیک کنید.

سئوالات پرسیده شده توسط دکتر لطفی فرد سئوالات پاسخ داده شده توسط دکتر لطفی فرد

 

ساعات کار مطب

شنبه                    19:00 - 16:00
دوشنبه                19:00 - 16:00
چهارشنبه             19:00 - 16:00

آدرس مطب و تلفن

تهران - ولیعصر - توانیر - روبروی بیمارستان دی - ساختمان پزشکان دی - طبقه دهم
88873994 21 98+
09303243822
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید