شماره تماس دکتر لطفی فرد
 

هرنی یا فتق دیسک ها | علائم و درمان هرنی دیسک مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هرنی یا فتق دیسک ها | علائم و درمان هرنی دیسک

 قبل از بررسی این بیماری لازم است که با خود آناتومی دیسک آشنا شویم. دیسکهای بین مهره ای، رباطهای مقاومی هستند که موجب ارتباط استخوانهای مهره به یکدیگر می شود. آنها قادر هستند که انواع شوک و ضربانی که به مهره های ستون فقرات وارد می شود را دفع کنند. هر دیسک دارای حلقه خارجی سخت فیبری و یک مرکز ژله مانند می باشد. بخش حلقه ای دیسک سخت ترین بخش دیسک است و قسمت مرکزی وظیفه مهمی در جذب شوکهای وارد شده را دارد.

دیسکهای موجود در ستون فقرات هر چه قدر که از گردن به سمت پایین می آیند اندازه بزرگتری دارند و این به دلیل نیاز آنها به جذب شوک و محافظت از بدن به دلیل افزایش وزن و جاذبه زمین است. وظیفه دیگر دیسکها این است که به ستون فقرات اجازه می دهد تا بتواند حرکت کرده و به عقب و جلو و جهات مختلف خم شود. درست مانند هر رباط دیگری از بدن، دیسکها نیز ممکن است دچار آسیب شوند.  

 

 

برای مثال ممکن است بخش حلقه ای آن دچار پارگی شود که در این صورت بسیار دردناک است چون بخش های دیگر آن سیگنالهای درد را انتقال می دهند. البته این وضعیت می تواند با کمک جراح مغز و اعصاب بهبود یابد ولی بعدا بیشتر در معرض آسیب می باشد.

اگر بخش حلقه ای دیسک پاره شود و به بخش مرکزی آن فشار بیاورد در این صورت بخشی از دیسک از مرکز جدا شده و ممکن است به سمت بیرون بزند.

هرنی دیسک به حالتی گفته می شود که موقعیت قرار گیری مواد دیسک خارج از حد فضای نرمال یک دیسک باشد.

 اگر دیسک دچار هرنی یا فتق شود در این صورت می تواند به طناب نخاعی یا اعصاب مربوط به آن فشار آورده و سبب بروز درد در مسیر عبور اعصاب شود. همچنین فشاری که به ریشه عصب در نقطه ای که هرنی دیسک یا فتق دیسک دیده می شود ممکن است سبب بروز بی حسی یا ضعف در مسیر آن شود.

هنگامی که ریشه عصب ملتهب شود در این صورت فشار اضافی موجب دردهای عمیق و مبهم و یا دردهای ناگهانی و منتشر شونده در طول عصب شود که در این صورت حتما باید تحت مراقبت یک جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات بود.

 تحقیقات نشان می دهد که ماده مرکزی دیسک اسیدی بوده و ممکن است سبب تحریک شیمیایی عصبهای مجاور دیسک شود.

در شکل زیر درجات مختلف ابتلای افراد به هرنی دیسک نشان داده شده است.  

 

هرنی دیسک

 

 

بروز هرنی دیسک در گردن می تواند اعصابی که به دستان می روند را تحت تاثیر قرار داده و سبب بروز درد بازو شود و اگر هرنی دیسک در بخشهای پایینی تر باشد میتواند این اثر را بر بخشهای پایینتر بدن مانند پاها بگذارد.

اگر هم در بخشهای میانی ستون فقرات باشد در این صورت بیشتر شاهد بروز درد در بخشهای پشتی خواهیم بود. بنابراین بسته به محل هرنی دیسک و اعصابی که تحت تاثیر قرار می دهد، محل درد متفاوت خواهد بود و میتواند به جراح مغز و اعصاب برای شناسایی محل دقیقتر بروز هرنی دیسک کمک کند.  

 دلایل بروز هرنی دیسک

هرنی دیسک معمولا در بین افراد جوان و یا میانسال رایج بوده و در موارد نادر در کودکان نیز مشاهده شده است. فتق دیسک معمولا زمانی رخ می دهد که  فشار زیادی بر دیسکهای بین مهره ای وارد شود.

جذب فشار خیلی شدید بر گردن یا پشت ممکن است برای دیسکها دشوار باشد. برای مثال افتادن از ارتفاع قابل توجه می تواند فشار زیادی را به ستون فقرات وارد کند و اگر خیلی شدید باشد می تواند سبب شکستن مهره ها و یا پارگی دیسک شود. خم شدن و برداشتن چیزی سنگین می تواند بر دیسکهای بین مهره ها فشار اورده و گاهی سبب پارگی آنها شود.

همچنین با افزایش سن، دیسکها ضعیف تر شده و برخی فعالیتهای بدنی میتواند در طول زمان سبب پارگی تدریجی آنها شود.

شاید جالب باشد که بدانید که حتی حالت بد ایستادن خودش می تواند مقدمه هرنی دیسک ها شود. هنگامی که شما به نحو نادرستی می ایستید کم کم عضلات خسته شده و شانه به سمت جلو آمده و سر نیز کمی به جلو میافتد و سبب وارد آوردن فشار زیاد به دیسکها؛ رباطها و مفاصل واقع در ستون فقرات ناحیه گردن شود. هر 2.5سانتی که گردن شما به جلو رود، 4.5 کیلو فشار اضافی به ستون فقرات شما وارد می آورد. این عمل کم کم سبب ضعف دیسکها و مفاصل و التهاب رباطها و سختی عضلات می شود و مقدمات ابتلا به هرنی دیسک و مراجعه به جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات را فراهم می آورد.

رایج ترین محل بروز فتق دیسک در بین مهره های کمری چهارم و پنجم در بخش پایینی پشت است زیرا این محل دائما متحمل وزن بخش بالایی بدن است. همچنین این بخش در ایستادن و نشستن ما مهم است.

علائم هرنی دیسک

گاهی شخصی که هرنی یا فتق دیسک دارد علائم خاصی ندارد و درد  گردن و پشت در آنها مشاهده نمی شود. علائم معمول این بیماری گاهی به صورت افزایش فشار و تحریک اعصاب، دردی که یکی یا هر دو دستها و پاها می رود و بی حسی و مورمورشدگی بخشهایی که با اعصاب درگیر در ارتباط هستند می باشد. همانطور که گفته شد محل درد معمولا در ارتباط است با محل بروز هرنی دیسکها.

تشخیص و درمان هرنی دیسک توسط جراح مغز و اعصاب

شخصی که به داشتن علائم هرنی دیسک مشکوک است ابتدا وضعیت فیزیکی او به طور کامل توسط جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مورد بررسی قرار می گیرد. تستهای بررسی وضعیت دیسکها و اندازه ارتفاع دیسکها و ... نیز صورت گرفته و ممکن است به MRI ( برای بررسی آسیب دیسک و اعصاب) و EMG (برای تشخیص عصب درگیر و میزان آسیب آن) نیاز باشد.

درمان هرنی دیسک توسط جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات بستگی به شدت و مدت زمان بیماری دارد. اگر هرنی دیسک در مراحل اولیه باشد در این صورت بین شش هفته تا سه ماه قابل درمان هستند. دارو درمانی و فیزیوتراپی ممکن است برای درمان شما کافی باشد. در موارد شدیدتر و خصوصا در هنگامی که مواد دیسک بیرون زده اند ممکن است به جراحی نیاز باشد.

 

ارسال شده در : 30 مرداد 96 توسط : مجموعه: بیماریها خواندن 7337 دفعه
دکتر وحید لطفی فرد

جراح مغز و اعصاب دارای دانشنامه تخصصی (بورد) با نمره ممتاز کشوری به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مشغول فعالیت علمی و طبابت شدم در کارنامه فعالیت خود بیش از 1000 عمل ستون فقرات شامل دیسکهای کمری و گردنی و ناپایداریهای ستون فقرات و تومورهای مغزی و سایر اعمال جراحی اعصاب موجود می باشد دوره های متعدد جراحی مغز و ستون فقرات سپری کرده ام در حال حاضر در بیمارستانهای آتیه و بازرگانان مشغول فعالیت می باشم

محتوای بیشتر در این بخش:

مشاوره و طرح سوال

اگر مایل به مشاوره هستید جهت طرح سوال و دریافت پاسخ اینجا کلیک کنید.

سئوالات پرسیده شده توسط دکتر لطفی فرد سئوالات پاسخ داده شده توسط دکتر لطفی فرد

 

ساعات کار مطب

شنبه                    19:00 - 16:00
دوشنبه                19:00 - 16:00
چهارشنبه             19:00 - 16:00

آدرس مطب و تلفن

تهران - ولیعصر - توانیر - روبروی بیمارستان دی - ساختمان پزشکان دی - طبقه دهم
88873994 21 98+
09303243822
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید