شماره تماس دکتر لطفی فرد
 

تنگی کانال نخاعی و تشخیص آن توسط جراح مغز و اعصاب مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تنگی کانال نخاعی و تشخیص آن توسط جراح مغز و اعصاب

 

تنگی کانال نخاعی و یا Spinal stenosis بیماری است که در نتیجه تنگ شدن کانال نخاعی ایجاد می شود. در حالت عادی در بین مهره های ستون فقرات، فضاهای خالی وجود دارد ولی در طی این بیماری این فضاها کمتر شده و خار استخوانی یا استئوفیت به داخل کانال نخاعی رشد می کند. تنگی ایجاد شده می تواند موجب فشار به نخاع یا اعصاب اطراف آن شود. در نتیجه شخص دچار درد، مورمور شدن و یا بی حسی در پشت، دست ها و پاها و گردن و .... می شود و شخص را مجاب به مراجعه به متخصص یا جراح مغز و اعصاب می گرداند. این بیماری در افراد بالای 50 سال و کسانی که دچار آرتریت هستند بیشتر مشاهده می شود. در آرتریت، غضروف میان استخوانها تحلیل رفته و استخوانها رشد می کنند. استئوآرتریت می تواند موجب تغییر شکل دیسکها و زخیم شدن رباطهای ستون فقرات و زایده استخوانی یا استئوفیت شود. 

 معمولا با افزایش سن، تغییرات مختصری در ستون فقرات صورت می گیرد ولی شدت علائم بیماری ناشی از آن به اندازه کانال نخاعی فرد و میزان تداخل آن با ریشه عصبها و نخاع بستگی داشته و مقدار این زوال در هر فرد متفاوت بوده و هر شخصی دچار ضعف یا درد نمی گردد. البته این بیماری تنها در افراد مسن دیده نمی شود بلکه ممکن است در افرادی که به صورت مادرزادی دارای کانال نخاعی باریک تر از حالت نرمال (congenital stenosis) هستند و یا دچار تومور یا مشکلات متابولیکی هستند نیز مشاهده شود.

 

  برخی دیگر از عوامل تنگی کانال نخاعی:

-     تصادفات : چنانچه در طی تصادف، بخشی از ستون فقرات شکسته شود و یا دچار التهاب شود در این صورت ممکن است علائم تنگی نخاعی مشاهده می گردد که تشخیص آن با جراح مغز و اعصاب می باشد.

-     تومورهای سرطانی : اگر تورموهای سرطانی به نحوی رشد کنند که موجب تماس با طناب نخاعی شوند در این صورت باز هم مشکل تنگی نخاعی مشاهده می شود.

-     بیماری پاژه: در این حالت، استخوانهای شما به صورت غیرعادی رشد می کند و در نتیجه مشکلات تنگی کانال نخاعی و فشار بر اعصاب مشاهده می گردد.

-     برخی نیز با مشکلات تنگی نخاعی یا بیماریهایی که منجر به آن می شود به دنیا آمده اند. برای آنها، علائم اصلی بیماری معمولا بین 30 تا 50 سالگی شروع به ظهور میکند و با تشخیص یک متخصص یا جراح مغز و اعصاب قطعی اعلام می شود.

 

علائم بیماری تنگی کانال نخاعی چیست؟

تنگی نخاعی معمولا بر روی گردن و یا بخشهای کمری اثر می گذارند. البته همه افراد دچار علائم این بیماری نمی شوند و حتی نحوه بروز آن در افراد مختلف به شکلهای گوناگون است ولی عموما دچار مورمورشدگی، بیحسی و درد در نواحی گفته شده می گردند. همچنین میتوان به علائم زیر نیز اشاره کرد:

-    سیاتیک: این دردها معمولا در قسمت تحتانی پشت و باسن و تا پاها ادامه دارند.

-    افتادن پاها: ضعف دردناک پاها موجب می شود که شخص پاهایش به زمین برخورد کنند و یا روی آن بکشانند.

-    دشواری در ایستادن یا راه رفتن: وقتی که شخص ایستاده است معمولا موجب فشردگی مهرها و بروز درد می شود.

-    عدم کنترل ادرار و مدفوع: اگر بیماری تنگی کانال نخاعی حاد شود میتواند موجب ضعف اعصاب مربوط به عمل دفع ادرار و مدفوع شود. اگر عامل ایجاد چنین حالتی تنها مربوط به تنگی کانال نخاعی نمی شود و حتما باید توسط جراح مغز و اعصاب تشخیص داده شود.

-    اسپاسمهای عضلانی

-    ضعف دست و پا

-    مشکل در حفظ تعادل

 

چگونه درد ناشی از تنگی کانال نخاعی را تخفیف دهیم؟

گاهی برخی از پوزیشنهای بدن می تواند به دلیل افزایش فضا برای عصبهای ستون فقرات، درد را کاهش دهد. برای مثال موقعیت خم شدن به جلو از ناحیه تحتانی ستون فقرات یکی از این حالتها می باشد.

شاید به همین جهت باشد که افرادی که دچار این عارضه هستند میتوانند به راحتی دوچرخه سواری کرده و از شیب سرازیری پایین بیایند و ....

به طور کلی همانطور که قبلا گفته شد میزان بروز علائم تنگی نخاعی، به عواملی چون عرض کانال نخاعی، میزان حساسیت اعصاب درگیر و شدت عارضه و عامل آن و نیز میزان تحمل درد هر شخص بستگی دارد.

 

یک جراح مغز و اعصاب چگونه مشکل تنگی کانال نخاعی را تشخیص می دهد؟

ابتدا باید تمام سوابق درمانی شما و وضعیت جسمانی تان مورد بررسی قرار گیرد. سپس جراح مغز و اعصاب تشخیص می دهد که کدام علائم در شما حضور دارد و کدام بهتر یا بدتر شده و از چه مدت زمانی در شما بوده اند. بررسی جسمانی و نورولوژیکی شما باید به دقت صورت گیرد تا مشخص شود که چه قدر بیماری وخیم بوده و در کدام بخشهای بدن موجب بی حسی و درد می شود. سوابق مربوط به آرتریت و دیابت نیز مورد بررسی قرار می گیرد. اسکن MRI و CT اسکن نیز می تواند در نمایش تصویر کانال نخاعی و میزان تنگ شدگی کمک کننده باشد. سپس با توجه به این موارد گفته شده، جراح مغز و اعصاب، درمان مناسب شخص مبتلا به تنگی نخاعی را تجویز می کند.

 

ارسال شده در : 05 -69 توسط : مجموعه: بیماریها خواندن 5243 دفعه
دکتر وحید لطفی فرد

جراح مغز و اعصاب دارای دانشنامه تخصصی (بورد) با نمره ممتاز کشوری به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مشغول فعالیت علمی و طبابت شدم در کارنامه فعالیت خود بیش از 1000 عمل ستون فقرات شامل دیسکهای کمری و گردنی و ناپایداریهای ستون فقرات و تومورهای مغزی و سایر اعمال جراحی اعصاب موجود می باشد دوره های متعدد جراحی مغز و ستون فقرات سپری کرده ام در حال حاضر در بیمارستانهای آتیه و بازرگانان مشغول فعالیت می باشم

محتوای بیشتر در این بخش:

مشاوره و طرح سوال

اگر مایل به مشاوره هستید جهت طرح سوال و دریافت پاسخ اینجا کلیک کنید.

سئوالات پرسیده شده توسط دکتر لطفی فرد سئوالات پاسخ داده شده توسط دکتر لطفی فرد

 

ساعات کار مطب

شنبه                    19:00 - 16:00
دوشنبه                19:00 - 16:00
چهارشنبه             19:00 - 16:00

آدرس مطب و تلفن

تهران - ولیعصر - توانیر - روبروی بیمارستان دی - ساختمان پزشکان دی - طبقه دهم
88873994 21 98+
09303243822
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید