شماره تماس دکتر لطفی فرد
 
تومورهای نخاعی تومورهای نخاعی تومورهای نخاعی

تومورهای نخاعی، شناسایی علائم و درمان تومور نخاع مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

تومورهای نخاعی، شناسایی علائم و درمان تومور نخاع توسط جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

 

تومور نخاعی عبارت است از رشد خوش خیم یا بد خیم سلولها در داخل یا اطراف ستون فقرات. تومورهای نخاعی از تومورهای مغزی کمتر شایع هستند و به دو دسته تقسیم می شوند:

 

تورموهای نخاعی اولیه:

این نوع تومورها ممکن است سرطانی یا غیر سرطانی باشند و از سلولهای داخل یا کنار طناب نخاعی منشا می گیرند. تنها یک سوم از تومورهای نخاعی از سلولهای داخل طناب نخاعی منشا می گیرند. بیشتر این سلولهای سرطانی از سلولهای مجاور طناب نخاعی مانند لایه های بافتی که طناب نخاعی را می پوشاند و ممکن است با ایجاد فشار بر روی نخاع و عصبهای آن باعث بروز اختلال در عملکرد آن شوند.

تورموهای نخاعی ثانویه:

این نوع تومورها رایجتر بوده و حاصل متاستاز سلولهای سرطانی هستند که در بخش دیگری از بدن وجود دارند و بنابراین همیشه سرطانی هستند. از بخش های رایج سرطانی بدن که دچار متاستاز می شوند میتوان به ششها، سینه ها، غده پروستات، کلیه ها یا غده تیروئید اشاره کرد.

 

تومور نخاعی

 

 

دلیل بروز تومور نخاعی

هنوز مشخص نیست که چرا بسیاری از تومورهای نخاعی رشد پیدا می کنند. مهمترین دلیل آن جهش و نقص ژنتیکی است ولی معلوم نیست که آیا آنها ارثی هستند، خود به خودی رخ می دهند یا در اثر تماس با برخی از عوامل محیطی مثل مواد شیمیایی و پرتوها رخ می دهند.

 

علائم تومور نخاعی

بسته به این که محل تومور نخاعی کجا باشد علائم و نشانه های مختلفی را شاهد هستیم. همچنین سرعت رشد سلولها و میزان مجاورت آن با نخاع و رگهای خونی و اعصاب نیز بر شدت علائم و نحوه بروز آنها موثر هستند و حتما باید توسط در صورت مشاهده این علائم از یک جراح مغز و اعصاب یاری گرفت.

علائم و نشانه های تومور نخاعی می تواند موارد زیر باشد:

-      درد پشت که گاهی به سایر بخشهای بدن منتشر می شود

-      بی حسی مخصوصا در دستان و پاها

-      مشکل در راه رفتن که گاهی منجر به افتادن شخص می شود

-      کاهش حساسیت به گرما و سرما و درد

-      اختلال در ادرار و مدفوع

-      بسته به این کدام عصب یا بخش طناب نخاعی تحت فشار تومور باشد ممکن است عضله مربوط به آن دچار ضعف شود.

 

درد پشت یکی از علائم رایج تومورهای خوش خیم و بدخیم نخاعی میباشد  گاهی ممکن است از حد ناحیه پشت نیز گذشته و به باسن، پاها یا دستان و ... نیز برسد و شدت آن نیز حتی در طول درمان توسط جراح مغز و اعصاب متفاوت باشد. 

فشار سلولهای سرطانی بر طناب نخاعی ممکن است سبب مسدود شدن جریان خون به طناب نخاعی شده و سبب مرگ بافتها و تجمع مایعها و برآمدگی در آن ناحیه گردد. اگر این فشار بر روی ریشه عصب ها باشد در این صورت علائم درد، بی حسی، مورمورشدگی و ضعف در نقاط تحت کنترل آن عصب بیشتر می شود. گاهی فشار به قدری زیاد می شود که بر روی ماهیچه ها نیز اثر گذاشته و حرکت دادن عضلات و راه رفتن نیز دشوار می شود و باید هر چه سریع تر توسط جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مداوا گردد.

چه زمانی باید به جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه کرد؟

درد پشت و علائمی که گفته شد تنها در نتیجه تومور نخاعی نیستند ولی از آنجا که تشخیص زودهنگام و درمان تومور نخاعی توسط جراح مغز و اعصاب برای تومورهای نخاعی مهم هستند بنابراین اگر علائم زیر را در مورد درد پشت نیز دارید حتما به دکتر مراجعه کنید:

-      ماندگاری و پیشرفت آن در بدن

-      به فعالیت بدنی شما ارتباط ندارد

-      شبها بدتر می شود

-      داشتن سابقه سرطان

همچنین اگر دچار ضعف عضلانی و بی حسی در دست وپا و اختلال در ادرار و مدفوع شدید نیز حتما به دکتر مراجعه نمایید.

 

تشخیص تومور نخاعی

فشردگی طناب نخاعی که در اثر تومور ایجاد می شود باید به سرعت شناسایی شده و درمان گردد تا از آسیب های دائمی جلوگیری شود. یک راه تشخیص محل تومور نخاعی این است که باید دید کدام بخش از بدن دچار ضعف و عملکرد غیرعادی شده و عصب مربوط به آن در کدام بخش از نخاع است.

البته ابتدا یک جراح مغز و اعصاب باید تشخیص دهد که مشکل مربوطه به دلیل بروز بیماریهایی که علائم مشابه دارند نیست مانند تصادفات، دیسک، التهاب طناب نخاعی، میزان خون ناکافی در طناب نخاعی یا تجمع خون در مجاور بخشی از آن.

یک سری فرآیندها نیز به جراح مغز و اعصاب کمک میکند تا تومور نخاعی را شناسایی کند.  یکی از ابزارها، MRI است زیرا میتوان توسط آن به راحتی ساختار طناب نخاعی و مشکلات مربوط به آن را مشاهده کرد.

اگر این دستگاه در دسترس نبود در این صورت میتوان از CT اسکن نیز بهره برد. با کمک پرتو X تنها میتوان تغییراتی که در استخوان ستون فقرات ایجاد شده را مشاهده کرد و بسیاری از تومورها در مراحل اولیه خود استخوانها را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

گاهی جراح مغز و اعصاب به بیوپسی نیز نیاز دارد تا نوع دقیق تومور را بداند مخصوصا تومور نخاعی اولیه را. ولی اگر تومور ناشی از متاستاز سلولهای سرطانی سایر بخش های بدن باشد در این صورت چندان نیاز نیستند.

 

درمان تومور نخاعی توسط جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

اگر تومور سرطانی منجر به ایجاد فشار بر روی طناب نخاعی شود در این صورت corticosteroid ها مثل dexamethasone در دوزهای بالا به فرد داده می شود تا موجب کاهش التهاب و در نتیجه فشار شود.

گاهی نیز تومورهای نخاعی با عمل جراحی برداشته می شوند و اگر نتوان با جراحی آنها را برداشت در این صورت از پرتو درمانی خصوصا بعد از جراحیهایی که به منظور کاهش فشار بر طناب نخاعی انجام می شوند استفاده می شود.

درمان شخص مبتلا به تومور نخاعی بستگی به این دارد که چه قدر سریع بیماری او تشخیص و درمان آن شروع شده باشد و چه قدر از قبل به طناب نخاعی آسیب زده شده است.

اگر تومور سرطانی نباشد و در جای دیگری از بدن پخش نشده باشد در این صورت شخص پس از درمان سرعت بهبودی بیشتری را به دست می آورد.

 

ارسال شده در : 08 خرداد 75 توسط : مجموعه: بیماریها خواندن 20020 دفعه
دکتر لطفی فرد

جراح مغز و اعصاب دارای دانشنامه تخصصی (بورد) با نمره ممتاز کشوری به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مشغول فعالیت علمی و طبابت شدم در کارنامه فعالیت خود بیش از 1000 عمل ستون فقرات شامل دیسکهای کمری و گردنی و ناپایداریهای ستون فقرات و تومورهای مغزی و سایر اعمال جراحی اعصاب موجود می باشد دوره های متعدد جراحی مغز و ستون فقرات سپری کرده ام در حال حاضر در بیمارستانهای آتیه و بازرگانان مشغول فعالیت می باشم

محتوای بیشتر در این بخش:

مشاوره و طرح سوال

اگر مایل به مشاوره هستید جهت طرح سوال و دریافت پاسخ اینجا کلیک کنید.

سئوالات پرسیده شده توسط دکتر لطفی فرد سئوالات پاسخ داده شده توسط دکتر لطفی فرد

 

ساعات کار مطب

شنبه                    19:00 - 16:00
دوشنبه                19:00 - 16:00
چهارشنبه             19:00 - 16:00

آدرس مطب و تلفن

تهران - ولیعصر - توانیر - روبروی بیمارستان دی - ساختمان پزشکان دی - طبقه دهم
88873994 21 98+
09303243822
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید